Blok i plik

Na pierwszy rzut oka, podział platform sieciowej pamięci masowej na optymalizowane pod kątem bloków lub plików może wydawać się wymuszony przez rzeczywiste różnice w architekturze. Na przykład na poziomie protokołu pamięć NAS jest uzależniona od sieciowego systemu plików, a struktury FC używają kapsułkowania SCSI w połączeniu szeregowym. Pozostaje dowieść, w jakikolwiek sposób, czy te techniczne różnice uzasadniają rozdzielenie dysków i bloków oraz platform, które je obsługują.

Tradycyjnie, każda pamięć była po prostu pamięcią blokową. Oznacza to, że przez większość czasu składającego się na „erę informatyki” do przechowywania danych, bloku czy pliku, używano wewnętrznych dysków lub macierzy dyskowych. Napędy dyskowe zapewniały wspólne miejsce do zapisu zarówno surowych danych blokowych z bazy, jak i zbiorów bloków opisanych z „metadanymi” — co określamy jako pliki.

Kiedy dwuwarstwowa architektura klient-serwer rozrosła się do trój warstwowej, składającej się z klienta, centralnego serwera aplikacji i serwera bazy danych, administratorzy serwerów celowo przekazali jednym platformom zadania przechowywania plików, a innym przechowywania baz danych lub bloków.

Z czasem decydenci IT zaczęli preferować wykorzystanie „szybkich” platform pamięci, dostarczających, według opisu sprzedawców, wysokiej wydajności operacji wejścia- wyjścia, aby uwzględnić wymagania pamięci blokowej dużych, zorientowanych transakcyjnie aplikacji. Z drugiej strony, mniej kosztowne platformy, dające proporcjonalnie niższą wydajność operacji wejścia-wyjścia, są często wdrażane do obsługi pamięci systemu plików.

Można rozróżniać platformy pod względem wydajności odczytu-zapisu (zależnej od projektu sterownika, pamięci buforowej, typu i rozmiaru dysków) i oczywiście metek z ceną. Tak naprawdę, dowolne dane można zapisać na dowolnej platformie: do decydentów IT należy wybór produktu, który najlepiej spełni wymagania aplikacji — i to za akceptowalną cenę.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>