Buforowanie

Buforowanie komplikuje również konfiguracje o wysokiej dostępności, które mają eliminować pojedyncze punkty ryzyka, a także konfiguracje skalowalne, które pozwalają dodawać kolejne urządzenia w miarę wzrostu obciążenia.

Jeśli w konfiguracji z wieloma urządzeniami używa się buforowania, niezbędna jest jakaś strategia synchronizowania pamięci podręcznych. Doświadczenia z kontrolerami RAID uczą, że takie strategie bywają bardzo skomplikowane (i kosztowne).

Aby uzyskać wysoką wydajność po stronie serwera z wykorzystaniem dwóch (lub wielu) adapterów HBA, trzeba zainstalować sterownik programowy w każdym serwerze. Jest to cecha wspólna rozwiązań wewnątrz- i zewnątrzpasmowych.

Oba typy rozwiązań wymagają oprogramowania instalowanego w serwerze, aby zwiększać przepustowość w sposób nadmiarowy i wydajny (wielościeżkowy) .

Zatem obawy klientów podsycane przez konkurujących producentów utrwaliły przekonanie o niskiej wydajności wirtualizacji wewnątrzpasmowej, co z kolei okazało się największą przeszkodą dla producentów urządzeń wewnątrzpasmowych. W rzeczywistości na wydajność wirtualizacji wpływają trzy czynniki: wydajność procesora (to, jak szybko można przetwarzać dane), paralelizm (to, ile procesów można wykonywać równolegle lub w tym samym czasie) oraz wyznaczanie ścieżek danych (to, do jakiego stopnia zoptymalizowana jest ścieżka przenoszenia danych do celu, między wewnętrznymi komponentami takimi jak pamięć podręczna i procesor, a także przez magistrale i sieci). W świecie komputerów klasy mainframe, gdzie producenci mają niemal pełną kontrolę nad konstrukcją sprzętu i systemów operacyjnych, architekturę systemów optymalizowano specjalnie pod kątem wirtualizacji, tym samym podnosząc ją do statusu filara architektury. W świecie systemów otwartych brak takiej hegemonii jednego producenta, więc implementacje są dość nierówne pod względem optymalizacji wydajności.

Jednakże produkty takie jak SANSymphony firmy DataCore Software Corporation są coraz dojrzalsze. Ten mechanizm wirtualizacyjny, który stanowi także część oferty innych producentów, takich jak Hitachi i Fujitsu SOFTEK, działa na wieloprocesorowych serwerach domeny pamięciowej (ang. Storage Domain Servers, SDS), które nie mają takich wymagań co do przetwarzania przerwań jak serwery ogólnego przeznaczenia. Według firmy DataCore:

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>