Dyski klasy wyższej

3. Integralność danych ma kluczowe znaczenie. W przypadku przechowywania danych krytycznych aplikacji niezbędna jest gwarancja, że odczytane zostaną te same dane, które zostały zapisane. Czołowi producenci stosują w swoich dyskach klasy wyższej „długie bloki”: informacje o sektorze są uzupełnione dodatkiem, który kontroluje bloki, aby zweryfikować adres i zawartość sektora (zobacz rysunek 6.11). Jest to ważne zabezpieczenie przed błędami sprzętu oraz wbudowanego oprogramowania dysku.

4. Trzeba uwzględnić średni czas między awariami (ang. Mean Time Between Failures, MTBF). Dyski klasy wyższej projektuje się tak, aby działały przez ponad milion godzin, zanim ulegną awarii. Inżynierowie projektują je tak, by mogły działać przez 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu (8 760 godzin rocznie). Dyski w komputerach osobistych są projektowane z myślą o działaniu przez 8 godzin na dobę i 5 dni w tygodniu (2080 godzin rocznie). Ich konstrukcja zwykle powoduje większe wibracje, które skracają MTBF i przyczyniają się do częstszych nieudanych zapisów oraz ponawianych prób odczytu .

5. Trzeba rozważyć wymagania wydajnościowe. Wibracja może również wpłynąć na szybkość działania dysku, ponieważ wydłuża czas wyszukiwania danych. Po części wyjaśnia to, dlaczego dyski klasy wyższej zwykle zapewniają wydajność większą o 40 procent niż urządzenia klasy niższej. Druga część to kombinacja funkcji, które wbudowuje się w dyski klasy wyższej specjalnie z myślą o zwiększeniu wydajności. Dyski klasy wyższej są wyposażone w lepsze silniki, dokładniejsze aktywatory, lepszą elektronikę oraz usprawnione oprogramowanie z funkcjami takimi jak sortowanie kolejek roboczych.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>