Ochrona pamięci masowej i zadania
– Ochrona danych przed uszkodzeniem lub zniszczeniem. Dotyczy to zarówno danych „spoczywających” w określonych miejscach (na dyskach, taśmach lub nośnikach optycznych gotowych do natychmiastowego użycia) Jak i będących „w ruchu” (przetwarzanych aktualnie przez serwery, wykorzystywanych przez użytkowników lub przenoszonych pomiędzy sieciami).
– Zapewnienie poufności i prywatności danych i ich ochrona przed ewentualnym włamaniem lub nieuprawnionym wykorzystaniem.
– Ochrona aplikacji do zarządzania danymi przed zmianami, uszkodzeniem lub wykorzystaniem przez nieuprawnione osoby.
– Ochrona łączy, struktur i sieci służących do przenoszenia danych przed uszkodzeniem lub nieuprawnionym dostępem.
Bezpieczeństwo musi też być elementem działań związanych z usuwaniem skutków awarii. Działania takie uwzględnione są w architekturze systemu pamięci masowej. Bez względu na przyjętą w przedsiębiorstwie strategię zabezpieczeń pamięci masowych, skuteczną ochroną należy objąć lustrzane pamięci masowe w odległych lokalizacjach i e-magazyny taśmowe oraz mosty pomiędzy sieciami SAN w ramach większej sieci WAN.
Zwróćmy także uwagę na mniej oczywiste zmiany, które należy przeprowadzić, aby stworzyć w przedsiębiorstwie „inteligentną” sieciową architekturę pamięci masowej. Zmiany takie dotyczą sposobu myślenia o pamięci masowej i umiejętności niezbędnych do skutecznego zaplanowania infrastruktury pamięciowej.
Jak widać z powyższego opisu, do zarządzania pamięcią masową nie wystarcza już wiedza o domenach bitowych, szybkości transferu, gęstości upakowania danych, interfejsach dyskowych i numerach urządzeń logicznych. Jeśli taka pamięć masowa staje się oddzielną infrastrukturą, potrzebne są też inne umiejętności i rozległa wiedza. Powinniśmy zagłębić się nie tylko w strukturę bitów i bajtów, ale także w zagadnienia dotyczące sieci, programowania obiektowego, planowania usuwania skutków awarii i tworzenia skutecznych zabezpieczeń.
Zmiany zawsze niosą z sobą nowe problemy i obowiązki. Największym obecnie za-grożeniem dla danych jest brak odpowiednich umiejętności i wiedzy niezbędnej do zarządzania nimi.
Leave a reply