Perspektywy rozwoju najpopularniejszych napędów taśmowych

Na horyzoncie pojawiają się nowe rozwiązania, np. technologia O-MaSS firm Tand- berg Data i Imation oraz podobne rozwiązania Sony, które z pewnością charaktery-zować się będą pojemnością i wydajnością zaspokajającą potrzeby najbardziej nawet wymagających użytkowników. Już dziś technologia O-MaSS oferuje w warunkach laboratoryjnych pojemność 600 GB przy transferze 64 MB/s. Planowane są nośniki o pojemności 2,4 TB i transferze 256 MB/s (trzeciej generacji), ale dzięki technologii, w której wykorzystywane są cienkowarstwowe półprzewodnikowe głowice zapisują-ce oraz nietypowy optyczny system odczytu, można oczekiwać, że w przyszłości po-jawią się nośniki o pojemności 10 TB i transferze 1 GB/s .

Obecnie stosowane najpopularniejsze nośniki taśmowe i dyski przeznaczone dla użytkowników o przeciętnych wymaganiach i dla systemów otwartych charakteryzują się pojemnością ok. 160 do 300 GB bez kompresji i transferem od 16 do 32 MB/s. W optymalnych warunkach w najnowocześniejszych bibliotekach taśmowych można uzyskać średnią szybkość transmisji rzędu 2 TB/godz.

Na ile te parametry spełniają wymagania odnośnie ochrony danych w określonych zastosowaniach, należy zbadać w rzeczywistych warunkach. Nie istnieje jedno, uniwersalne rozwiązanie obejmujące całość ochrony danych.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>