Problem śledzenia i zarządzania zapisanymi nośnikami

Względne różnice pojemności nośników dyskowych i taśmowych. Jeszcze niedawno taśmy miały znacznie mniejsze pojemności niż dyski, co oznaczało konieczność używania większej liczby nośników do zapisu danych z jednego dysku. Na początku tego stulecia różnica ta zanikła i pojemności taśm rosną równie szybko jak pojemności dysków.

Coraz bardziej palący problem śledzenia i zarządzania zapisanymi nośnikami. Gwałtownie rosnąca ilość danych powstających w wielu przedsiębiorstwach zrodziła złożone problemy związane z zarządzaniem nośnikami w firmach, w których dokonuje się archiwizacji danych na taśmach. W niektórych przedsiębiorstwach koszty robocizny związane z zarządzaniem nośnikami mogą z czasem podnieść koszt systemu archiwizacji na taśmach do takiego poziomu, na którrym taniej jest kopiować dane bezpośrednio z dysku na dysk. Dostępne obecnie lub projektowane właśnie oprogramowanie pozwoli rozwiązać problemy z zarządzaniem nośnikami.

Trudność współdzielenia i kłopotliwe ustalanie harmonogramu wykorzystania napędów taśmowych. Pojawienie się wielowarstwowych układów klient-serwer i innych modeli układów zdecentralizowanych oznacza rozproszenie danych, które należy uwzględnić w strategii tworzenia kopii zapasowych. Zmusza to nas do zadania sobie dwóch kolejnych pytań: (1) jak współdzielić taśmy, i (2) jak ustalić harmonogram dostępu wielu użytkowników do zasobów na taśmach. Problemy te rozwiązuje się wprowadzając efektywniejsze reguły korzystania z sieci i struktur sieciowych. Dzięki temu biblioteki taśmowe mogą udostępniać zasoby wielu użytkownikom, wprowadzając wirtualny dostęp do taśm przy wykorzystaniu dyskowej pamięci podręcznej (co zwiększa wydajność) oraz udoskonalając zarządzanie zasobami. Przykładem takiego podejścia jest SN6000 finny StorageTek.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>