Proces krytyczny
– POWIERZCHNIA — górna lub dolna strona talerza pokryta materiałem magnetycznym do rejestrowania danych. W niektórych dyskach twardych jedna powierzchnia na jednym z talerzy jest zarezerwowana na dane serwo.
– POWIERZCHNIA SERWO — zobacz ŚCIEŻKA SERWO.
– POZYC JONER — zobacz AKTYWA TOR.
– POZYCJONER GŁOWICY — mechanizm (znany też jako AKTYWATOR), który przesuwa ZESPÓŁ KARETKI do właściwego cylindra.
– PPKD — zobacz PO PROSTU KILKA DYSKÓW.
– PRACA W CZASIE RZECZYWISTYM — natychmiastowe przetwarzanie danych wejściowych lub powiadomień o stanie.
– PRĄD ZAPISU — optymalne natężenie prądu przepuszczanego przez GŁOWICĘ w celu namagnesowania obszaru nośnika.
– PREKOMPENSACJA — technika używana w przypadku niektórych dysków z nośni-kiem tlenkowym, polegająca na zapisywaniu bitów bliżej siebie w celu uniknięcia efektu odpychania (przesunięcia bitów) spowodowanego rejestrowaniem magnetycznym.
– PRML — zobacz PARTIAL RESPONSE MAXIMUM LIKELIHOOD.
– PROCES KRYTYCZNY — dowolny proces, który nie może zawieść podczas godzin funkcjonowania przedsiębiorstwa niektóre procesy komputerowe (na przykład w systemach telefonicznych) muszą działać przez całą dobę i wymagają stuprocentowej niezawodności.
– PROCESOR (CPU) — podstawowy element systemu komputerowego, który wykonuje zaprogramowane instrukcje. Składa się z jednostki arytmetycznej (ALU), która wykonuje wszystkie operacje matematyczne i logiczne, części sterującej, która służy do interpretowania i wykonywania instrukcji, a także szybkiej pamięci głównej do tymczasowego (ULOTNEGO) przechowywania aplikacji oraz ich danych.
– PROCESOR WEJŚCIA-WYJŚCIA — „inteligentny” procesor lub kontroler, który obsługuje operacje wejścia-wyjścia wykonywane przez komputer.
Leave a reply