Profesjonalizm, pragmatyzm i konsumpcjonizm

Jak już wspominano w kilku miejscach w tej książce, nie istnieje jeszcze całkowicie pewna technologia pozwalająca stworzyć charakteryzującą się swoistą „inteligencją” infrastrukturę pamięciową. „Inteligencja” w każdej takiej infrastrukturze jest funkcją właściwej konstrukcji i pragmatycznego wyboru technologii.

Podstawowe elementy składowe pamięci masowych, szczególnie dyski, stale się do siebie upodabniają pod względem konstrukcji. Aby jakoś zróżnicować swoje produkty i wyróżnić je na tle oferty konkurencji, producenci wykorzystują ochronę własności intelektualnej — szczególnie widoczną w postaci oprogramowania i programów wbudowanych (firmware).

Własność intelektualna jest źródłem nowych pomysłów, które są rozwijane na biurkach projektantów, przenikają do laboratoriów, a w końcu uwidaczniają się w gotowych produktach. Producenci zyskują w ten sposób silny argument uzasadniający żądania odpowiednio wysokiej ceny za swoje produkty. W tej książce nigdzie nie pada stwierdzenie, że wszystkie pamięci masowe są do siebie podobne. Poszczególne produkty mogą się od siebie różnić dodatkowymi funkcjami, a rynek kieruje się własnym zdaniem przy wyborze innowacyjnych urządzeń.

Problemy zaczynają się pojawiać wtedy, gdy produkty tak znacznie się od siebie różnią, że wszelkie porównania stają się praktycznie niemożliwe. Zdaniem producentów dużych macierzy dyskowych, to właśnie ich produkty są przełomowe, a opinia ta nie podlega żadnej dyskusji.

Oczywiście nie jest to prawdą, a producenci świetnie o tym wiedzą. W obliczu zmasowanej kampanii marketingowej kształtującej gusta użytkowników, dzięki izolacji i marginalizacji środowiska administratorów, oraz pamiętając o mediach pragnących uszczknąć nieco z przeznaczonych na reklamę budżetów dostawców — kto odważy się zakwestionować stanowisko producentów?

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>