Sieci iSCSI SAN będą współistnieć przez kilka najbliższych lat

W czasie, kiedy pisałem tę książkę, ze strony przemysłu dochodziły różne (i bardzo dezorientujące) wiadomości o iSCSI. Na konferencjach i wystawach przemysłowych nawet najbardziej zatwardziali dogmatycy iSCSI zmieniali ton i głośność swoich perswazji. Nawet firma Cisco Systems, zamiast prezentować iSCSI jako zamiennik dotychczasowych infrastruktur, przyjęła pojednawczą pozycję: uznano, że infrastruktury oparte na FC i sieci iSCSI SAN będą współistnieć przez kilka najbliższych lat.

Częściowo jest to odzwierciedleniem stanu gospodarki. W trakcie obecnego, trudnego okresu, wielu dostawców zmieniło swoje przesłania, ze swobodnego „zmiana co dwanaście do osiemnastu miesięcy, aby zbić kapitał na innowacjach technologicznych” na bardziej konserwatywne „kup i trzymaj od pięciu do siedmiu lat, aby osiągnąć strategiczną wartość”. Firma Intel wycofała się ze swojego planu dotyczącego serwera w architekturze Infmiband/Virtual Interface Architecture, który miałby popchnąć klientów do zamiany ich obecnych serwerów Intel na produkt nowej generacji zamiast tego opowiedziała się za strategią czerpania korzyści z istniejących produktów w dłuższych ramach czasowych.

Tyle mówi się obecnie na temat iSCSI. Zamiast wywierać nacisk na firmy, aby te wymieniały swoje właśnie zainstalowane infrastruktury FC, rozpatrywano użycie iSCSI SAN jako mechanizmu do przyłączania odległych serwerów do rdzenia struktury pamięci masowej opartej na Fibre Channal ow. 'i1″1′) jest dla małych i średnich firm lub departamentów czy jednostek organizacyjnych wielkich korporacji. Podobnie do planu serwera VIA firmy Intel, plan rozwoju iSCSI wydaje się być podyktowany ekonomią i konserwatywnym wzorcem zakupów.

Te marketingowe komunikaty zrodziły jednakże wiele pytań w umysłach konsumentów. Pierwsze jest wystarczająco jasne: dlaczego wartość iSCSI jest zawsze rozpatrywana w kontekście Fibre Channel? Wdrożono bardzo mało FC SAN. Ta technologia nigdy nie wkroczyła na drogę, jakiej życzyliby sobie dostawcy (i ich płatni pochlebcy z grona analityków). Dlaczego zatem o iSCSI dyskutuje się zawsze w połączeniu z FC SAN?

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>