Standard BlueFin

Standard BlueFin uznano za wielki przełom w dziedzinie heterogenicznych sieci Fibrę Channel SAN, stanowiący fundament pod przyszłe usługi zarządzania, które nie były obsługiwane przez sam protokół Fibrę Channel .

Trudno na razie wyrokować o prawdziwym znaczeniu standardu BlueFin, który tymczasem został przekazany stowarzyszeniu SNIA, gdzie rozwijał się pod nazwą „SMI-S”. Wydaje się jednak pewne, że producenci zaangażowani w jego opracowanie zostali zmuszeni do współpracy zarówno przez wolniejsze od oczekiwanego tempo adopcji sieci FC SAN, jak i przez skargi największych klientów, którzy z biegiem lat wdrożyli heterogeniczne platformy pamięci masowej i uważaali, że brak obsługi sieci Fibrę Channel SAN w konfiguracjach heterogenicznych stanowi przeszkodę w implementacji technologii. Zarówno wówczas, jak i dziś niewiele firm chce rezygnować z istniejących inwestycji w pamięć masową, żeby wdrożyć homogeniczną sieć Fibrę Channel SAN. Większość rozsądnych klientów słusznie obawia się skutków zależności od jednego producenta.

Te i inne przykłady potwierdzają tezę, że dla producentów pamięci masowej jedyną rzeczą gorszą od upowszechnienia produktów oraz dominacji jednego producenta jest bunt konsumentów. W obecnej sytuacji ekonomicznej, w której zubożali klienci odkładają na później zakupy pamięci masowej i szukają sposobów wykorzystania istniejących technologii sieci pamięciowych oraz zarządzania pamięcią, producenci zmuszeni są do uwzględnienia ich potrzeb. W przeciwnym razie klient może zwrócić się do konkurencji — a konkurentów nie brakuje.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>