Stopniowa degradacja nośników magnetycznych
Problem polega na tym, że wszystkie nośniki magnetyczne (i optyczne) ulegają stopniowej degradacji w wyniku starzenia się i w końcu przestają prawidłowo działać. Świadomość tego procesu nie jest tak powszechna jak świadomość możliwej awarii napędu taśmowego, dysku twardego lub napędu CD-ROM. Najnowsze badania zapisywalnych dysków CD-ROM wykazały, że wiele markowych produktów nie spełniało kryterium dotyczącego czasu używalności, pomimo ppozytywnych wyników testów na starzenie się, przeprowadzanych przez producentów.
Rozwiązanie jest zawsze takie samo: należy regularnie sporządzać kopie danych i nie zapisywać ich na tym samym urządzeniu pamięci masowej, na którym przechowywane są oryginalne dane. Częstotliwość sporządzania kopii zapasowej zależy od ilości danych i częstotliwości ich uaktualniania. Należy przyjąć zasadę, że jeśli nie chce się utracić jakichś danych, należy je koniecznie zapisać w postaci kopii zapasowej. Należy rozważyć umieszczenie zapasowej kopii danych w innym miejscu, aby w przypadku katastrofy nie podzieliły one losu oryginałów.
Poza działaniami zmierzającymi do uniknięcia awarii poprzez skuteczną replikację danych należy zwrócić dużą uwagę na konieczność unikania takich usterek z perspektywy bezpieczeństwa. Jest to „kolejna granica” technologii pamięci masowej, która została narzucona w wyniku gwałtownego rozwoju sieciowych układów i architektur pamięci masowej. W tym rozdziale opisana zostanie rola, jaką w świecie sieciowych układów pamięci masowych odgrywa bezpieczeństwo danych.
Leave a reply