Strach przed wynikającym ze standaryzacji upowszechnieniem produktów
Erozja cen postępowała w miarę, jak masowi producenci zalewali rynek urządzeniami tanimi i zgodnymi ze standardami. Zdaniem mojego informatora jego firma — duży producent zintegrowanych macierzy dyskowych — najbardziej obawia się, że taka sytuacja mogłaby się powtórzyć. Początkowo wydawało się, że taksonomia opracowana przez badaczy z Uniwersytetu Kalifornii w Berkeley do opisu różnych nadmiarowych macierzy niezależnych dysków (tak zwane poziomy RAID) wywrze normujący wpływ na macierze dyskowe. Jak jednak napisałem w książce The Holy Grail of Data Storage Management, producenci potraktowali definicje z Berkeley nie jako standardową taksonomię, ale raczej jako przydatny punkt odniesienia do opisu swoich metod zapewniania redundancji danych. Niektórzy nawet przypisywali swoim produktom poziomy RAID, których w ogóle nie było w taksonomii Berkeley. To jednak nie koniec historii.
Ten sam strach przed wynikającym ze standaryzacji upowszechnieniem produktów słychać od kilku lat w publicznych wypowiedziach wielu czołowych osobistości branży pamięci masowej. Wiosną 2001 roku na konferencji poświęconej sieciowej pamięci masowej ówczesny dyrektor generalny jednego z liderów branżowych zauważył, że jego firma przechodzi z modelu sprzętowego na programowy, aby wykorzystać ostatni
czynnik odróżniający jej urządzenia od produktów konkurencji, mianowicie własność intelektualną w postaci oprogramowania sterującego macierzami dyskowymi.
Leave a reply