Szybsze odzyskiwanie danych cz. II

Nie zawsze tak jest, zwłaszcza jeśli dane są przechowywane w wielu urządzeniach tworzących wolumen logiczny sieci SAN. Taka strategia powinna uwzględniać konieczność unikania przesyłania danych przez kontroler RAID z wykorzystaniem oprogramowania wirtualizacyjnego, gdyż mogłoby to wprowadzić dodatkowe opóźnienia związane z podejmowaniem decyzji o miejscu zapisu odtwarzanych bloków danych. Tego typu zapis „bezpośredni” jest obecnie dostępny w niektórych macierzach RAID klasy wyższej, ale nie jest powszechnie stosowany.

Inną metodą przyspieszenia procesu odzyskiwania danych jest przekazanie progra-mowi prawa do decydowania o dynamicznym dostosowaniu się do aktualnych wa-runków. Rozwiązania takie proponowała firma BakBone Software, która podczas swojej kampanii reklamowej w USA chwaliła się uzyskaniem 80% wzrostu szybkości odzyskiwania danych.

Większość pozostałych produktów pozwala przyspieszyć odzyskiwanie danych o 20 do 70%. Producenci mniej wydajnych rozwiązań winią system operacyjny, system plików, mechanizmy wirtualizacyjne oraz kontrolery RAID za różnice pomiędzy czasem tworzenia kopii zapasowej a czasem odzyskiwania danych. Wszystkie te czynniki odgrywają rolę przy ocenie szybkości zapisu danych do docelowych urządzeń. Jednak wydajność najpopularniejszych aplikacji w świetle tych samych zarzutów prowadzi do następującego wniosku: niektóre produkty są po prostu wydajniejsze i szybciej niż inne radzą sobie z odzyskiwaniem danych.

W metodach szybkiego przywracania danych trzeciego typu próbuje się rozwiązać ten problem na wiele różnorodnych sposobów.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>