Usługi sieciowe w FCP

Większość sprzedawców oferujących przełączniki Fibrę Channel była dotychczas dostawcami produktów rozszerzeń kanałów.

Prawdą jest, że dostawcy od początku wiedzieli, że protokół Fibrę Channel nie nadawał się do budowy rzeczywiście odpowiadających założeniom ENSA sieci pamięci masowej (SAN). Kiedy ich przedstawicieli pytano wprost o nierzetelne zapewnienia dotyczące FC SAN, zwykle uśmiechali się kpiąco i przyznawali się do braku ważnych usług sieciowych w FCP. Uniwersalna odpowiedź nie miała charakteru przeprosin czy nawet obrony była porażająco prosta i bezpośrednia: „Tak, wiemy to wszystko, ale to jest jedyne rozwiązanie.”

W tym czasie swoistą mantrą powtarzaną przez członków organizacji Fibre Channel Industry Association było, że każda technologia, niezależnie od tego, jak nieprzemyślana, była dobra, skoro znalazła nabywców. Rosnąca ilość danych i sztuczne „pompowanie” rynku wytworzyły potrzebę powiększania pamięci masowej oraz gotowość konsumentów do inwestowania w prawie każdą technologię, która była im prezentowana i rozpatrywana w szerszym kontekście jako „kolejna wielka rzecz”.

Dostawcy odpowiadali krytykom (w tym mnie), że izolują się od trendów. Analitycy stojący po stronie dostawców potwierdzali zapewnienia o wartości FC SAN, choć większość z nich nigdy nie widziała prawdziwej pamięci masowej opartej na FC włączali się też w niezbyt subtelne naginanie technicznej terminologii, w taki sposób, by znaczyła wszystko to, co zadecydowali dostawcy. Wkrótce definicje sieci systemów otwartych (ang. Open Systems Interconnect, OSI) i sieci pamięci masowej EN- SA straciły sens, ponieważ producenci stosowali te terminy do opisu niemal każdej topologii magistrali, włączając w to konfigurację dysków w macierzy!

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>