Wybór architektury zarządzania pamięcią masową

Praktyczna odpowiedź brzmi: to, co zawsze. Powinniśmy starać się zaopatrywać aplikacje w pamięć na tyle efektywnie, na ile pozwala nam doświadczenie oraz prymitywne narzędzia do zarządzania.

Wielu producentów oprogramowania do zarządzania pamięcią masową usilnie próbuje opracować mechanizm typu SMS dla systemów otwartych. Większość z nich wykorzystuje technologie wirtualizacyjne, takie jakie są, do definiowania „grup pamięci masowej”. Używają też mechanizmów założeń, takich jak oferowany przez firmę CreekPath, w połączeniu z narzędziami SRM oraz technologiami migracji i replikacji do definiowania „klas pamięci masowej”. Ich celem jest wyeliminowanie części ręcznej pracy związanej z zaopatrywaniem aplikacji w pamięć.

Wybór architektury zarządzania pamięcią masową to kwestia zdrowego rozsądku. Nie daj się zwieść hałaśliwym reklamom. Zawsze pozostaje opcja zakupu całego sprzętu od jednego producenta lub grupy producentów. W takim przypadku do zarządzania całym środowiskiem mogą wystarczyć rozwiązania punktowe oferowane przez tego producenta.

Rozwiązanie to jest gorzej widziane w środowiskach, w których zainwestowano już w infrastrukturę heterogeniczną. Prowadzi też do uzależnienia od jednego producenta, co z wielu powodów bywa niepożądane — naraża na przykład na konieczność rezygnowania z korzystnych ofert cenowych albo najlepszych technologii w imię wygody.

Dzięki takiej metodzie można jednak zbudować stabilną platformę — pod warunkiem, że stabilny jest sam producent — która oferuje wygodę zarządzania przywodzącą na myśl stare mainframe’owe centra danych.

Inną możliwością jest zakup najnowszych platform sprzętowych od coraz liczniejszych producentów, którzy wbudowali w swoje urządzenia funkcje „samozarządza- nia”. Hewlett-Packard, IBM i EMC próbują zmniejszyć obciążenia administracyjne, wypuszczając na rynek sprzęt wyposażony w zautomatyzowane narzędzia do zarządzania, które „robią co się da, żebyś Ty nie musiał tego robić”.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>