Z powrotem do architektury

Jak można wnioskować obserwując trendy w technologii pamięci dyskowej, projektowanie infrastruktury pamięciowej to coś więcej niż prosty wybór topologii takiej jak NAS lub SAN. Skoro najbardziej podstawowe komponenty pamięci masowej — dyski twarde — zmieniają się i specjalizują pod względem właściwości, funkcjonalności i ceny, wyobraźmy sobie, jak bardzo rośnie złożoność, kiedy dyski te są konfigurowane w macierze i udostępniane aplikacjom! Z tej perspektywy wyraźnie widać, że nic nie zastąpi inteligencji projektanta, jeśli chodzi o wybór i wdrożenie technologii spełniającej potrzeby procedur biznesowych oraz obsługujących je aplikacji.

Ponad poziomem stacji dysków sytuuje się kwestia protokołów interfejsu dyskowego. Jak już wspomniano, również protokoły podlegają znaczącym zmianom.

Dziś na rynku systemów otwartych większość urządzeń pamięciowych łączy się z komputerami za pomocą jednego z dwóch protokołów. Pierwszy to Smali Computer Systems Interface (SCSI) oraz jego pochodne, takie jak Fibrę Channel oraz iSCSi. Protokoły

Serial Attached SCSI, Fibre Channel oraz iSCSI utrwalają zastosowanie zbioru poleceń i innych konwencji SCSI, rezygnując jednak z tradycyjnej magistrali równoległej. Drugim dominującym interfejsem jest Integrated Drive Electronics/Advanced Technology Attachement (IDE/ATA), używany zwykle do podłączania dysków wewnętrznych w komputerach osobistych i małych serwerach. Dyski IDE/ATA są dziś ponownie wysoko cenione, w szczególności wśród producentów macierzy taki stan trwa od czasu, kiedy opracowano protokół Serial ATA (SATA) jako interfejs do tworzenia uniwersalnych macierzy niedrogich dysków. W tabeli 6.1 podsumowano i porównano te ewoluujące standardy.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>