Jak działa publiczna chmura w modelu SaaS? Wyjaśniamy!
Obecnie w dobie dynamicznie rozwijających się technologii cyfrowych inwestycje w nowoczesne rozwiązania wydają się być konieczne. Firmy, które nie stawiają na nowinki technologiczne, tracą istotne przewagi konkurencyjne, co w konsekwencji prowadzi do mniejszej liczby klientów. Jedną z popularnych usług jest. tzw. public cloud, czyli chmura publiczna. Czym dokładnie jest public cloud i jakie korzyści przynosi jej wykorzystanie? Wyjaśniamy to w poniższym artykule.
Public cloud, czyli publiczna chmura – co to takiego?
Public cloud, czyli publiczne usługi chmurowe, to określenie dla nowoczesnego modelu dostarczania usług informatycznych przez zewnętrznych dostawców dysponujących siecią bardzo wydajnych serwerów. Zasoby serwerów, bazy danych i aplikacje są dostępne za pośrednictwem internetu szerokiemu gronu wszystkich uprawnionych osób.
Podmioty, które decydują się na skorzystanie z public cloud, nie muszą samodzielnie inwestować we własną infrastrukturę IT, ponieważ bazują na tej zagwarantowanej przez dostawcę zewnętrznego. Dzięki temu można znacząco ograniczyć ponoszone koszty, co stanowi ogromne udogodnienie zwłaszcza dla młodych firm, które muszą oszczędzać środki na realizację inwestycji.
Rozwiązania w zakresie publicznych chmur są projektowane w taki sposób, aby można było w jak największym stopniu korzystać z elastyczności, skalowalności i zwinności chmury. Dzięki nim można też w wygodny sposób zarządzać projektami wyróżniającymi się istotnym znaczeniem oraz można rozwijać infrastrukturę IT w taki sposób, który najlepiej odpowiada wymaganiom naszego przedsiębiorstwa.
Podejście Software as a Service (SaaS) w kontekście public cloud – na czym polega?
Public cloud to koncepcja, która może być wdrażana na różne sposoby. Jednym z nich jest Software as a Service, w skrócie SaaS. Sprowadza się ono do oferowania oprogramowania wyróżniającego się bardzo wysoką jakością, które jest hostowane u zewnętrznego dostawcy.
Dodatkowo jest ono dostępne przy użyciu internetu oraz jest rozliczane w ramach modelu pay as you go. Oznacza to, że płaci się wyłącznie za rzeczywiście zużyte dane, co stanowi ogromną oszczędność. Wyróżnikiem modelu SaaS jest też wysoki poziom bezpieczeństwa oraz niskie ryzyko utraty gromadzonych danych.